Barry N. Kaufman (Bears)

Barry N. Kaufman i Samahria  L. Kaufman
  • Twórca The Son-Rise Program® i Autism Treatment Center of America® (1983), wraz ze swoją żoną Samahrią Lyte Kaufman.
  • Od ponad 40 lat uczy Programu Son-Rise rodziców i specjalistów.
  • Autor 12 książek (uznanych w USA za bestselery, w tym „Happiness Is A Choice”, „Przebudzenie syna” i „Uwierzyć w cud. Prawdziwa historia Robertito.”
  • Znany międzynarodowy mówca i nauczyciel.

O sobie:
„U Raun’a, naszego trzeciego dziecka, autyzm rozwinął się w czasie, gdy diagnozowano go, jako część dziecięcej schizofrenii… a techniki behawioralne, w tym nagroda / kara i porażenie prądem były powszechnymi metodami terapii. „Nieodwracalne” i „nieuleczalne”, to były określenia, które opisywały jego stan. Samahria i ja zdecydowaliśmy, że nie chcemy, aby nasz syn, ani żadne dziecko w tej kwestii, było narażone na takie metody, i dlatego postanowiliśmy znaleźć sposób, by dotrzeć do Raun’a. Nigdy nie uważaliśmy jego sytuacji za problem z zachowaniem ale trudność związaną ze światem ludzi i uczestniczenia w nim.

Przyjęliśmy kilka głównych założeń: ważna była postawa – kochać go, nie oceniając jego niezwykłych zachowań, kiedy nie mógł dołączyć do nas w naszym świecie, dołączaliśmy się do niego – w jego i budowaliśmy więź, pomagając w motywowaniu do nawiązywania relacji z nami. Była to najlepsza droga, aby mu pomagać dołączać do naszego świata. Raun przeszedł od bardzo autystycznego, niemego, autostymulującego się dziecka, z IQ poniżej 30… Z czasem stał się drogim, wysoko werbalnym, młodzieńcem, ostatecznie ukończył liceum z wyróżnieniem, a następnie uzyskał stopień magistra z Etyki Biomedycznej na uniwersytecie w Ivy League (Brown’s Uniwersity). Dziś jest dyrektorem ds. Edukacji Globalnej w Autism Treatment Center of America (oddział The Option Institute), który Samahria i ja założyliśmy prawie 30 lat temu.

Samahria i ja, z dobrze wyszkolonym i profesjonalnym personelem, mieliśmy przyjemność nie tylko pracować z osobami w spektrum i ich rodzicami z całego świata (124 różnych krajów), ucząc o Programie Son-Rise (dla dzieci z autyzmem i podobnymi wyzwaniami rozwojowymi). Dzielimy się też wiedzą o Programie Son-Rise, z dziesiątkami tysięcy ludzi. Robimy to za pomocą kurów, seminariów, indywidualnej pracy z rodzinami, filmów, książek, płyt CD i DVD, a teraz również poprzez program Son-Rise Online. Moja pierwsza książka, Son-Rise (Przebudzenie syna), stała się bestsellerem. Na jej podstawie nagrano film – NBC-TV Network. Od tego czasu napisałem jedenaście innych książek (wiele przetłumaczonych na ponad 20 języków), w tym „Happiness Is A Choice”.

Zapraszamy na stronę Bears’a (w języku angielskim) TUTAJ.

Przewiń do góry