ELŻBIETA WIĘCŁAW

Elżbieta Więcław – certyfikowana przez CNVC trenerka Porozumienia bez Przemocy (NVC), mediator, coach i trener rozwoju osobistego, nauczyciel – praktyk, dyrektor programowy placówek FILOMATY w Gliwicach.

Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Śląskim, jest także absolwentką Podyplomowych Studiów z Retoryki (Uniwersytet Jagielloński), studiów Coach i Trener (Wyższa Szkoła Europejska im. J. Tischnera w Krakowie), rocznego studium Porozumienia Bez Przemocy, rocznego Kursu Mediacji wg Porozumienia bez Przemocy, Szkoły Transformacyjno-Rozwojowej w ramach projektu „Akademia Mistrzów Treningu” (GT Mentor, Kraków), ma za sobą ponad 300 godzin warsztatów w oparciu o NVC.

Jest współzałożycielką przedszkola oraz szkół niepublicznych FILOMATA w Gliwicach (pierwsza z nich powstała w 1996 roku). Pracuje z młodzieżą, prowadzi warsztaty i szkolenia także dla dorosłych. Edukacja jest dla niej najważniejszą strefą działania. Wierzy, że od niej zależy kształt naszego świata i jakość życia.

 

 

Tytuł wykładu:

Zrozumieć siebie – usłyszeć ciebie. Ścieżkami empatii z NVC.

Pamiętacie choć jedną sytuację, kiedy czuliście się bezsilni i sfrustrowani, a Wasze serca przepełniała złość? I każde kolejne zdanie tylko pogarszało sytuację? I już sami nie wiedzieliście o co chodzi? Żyjemy otoczeni ludźmi, chcemy być rozumiani i budować dobre relacje. Dostrzegamy, że skuteczne porozumiewanie się jest źródłem harmonii w naszym życiu. Tego można się nauczyć!

Porozumienie składa się z mówienia i słuchania. Mówienia do ludzi, zamiast o ludziach, słuchania siebie i innych. Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent communication – NVC) pomaga słuchać, tak żeby naprawdę usłyszeć i wtedy razem szukać sensownych rozwiązań – dla siebie i innych. A to oznacza: MNIEJ NIEPOROZUMIEŃ. MNIEJ FRUSTRACJI. WIĘCEJ ROZWIĄZAŃ. WIĘCEJ RADOŚCI. Porozumienie Bez Przemocy (NVC) jest czymś więcej, niż skuteczną strategią rozmowy. To sposób komunikacji, który polega na szanowaniu uczuć i potrzeb zarówno własnych, jak i innych ludzi i zaspokojenia ich w trwale służący nam sposób, który unika wywierania nacisków, szantażu emocjonalnego, wymuszania pewnych zachowań przy pomocy gróźb i kar. Porozumienie Bez Przemocy jest drogą empatii, drogą do piękniejszego życia, opartego na życzliwych relacjach z ludźmi i z samym sobą.

Na wykładzie opowiem min, o tym:

  • Co zrobić, by dzięki rozmowie zbliżać się do ludzi?
  • Jakie słowa blokują komunikację? A jakie jej sprzyjają?
  • Jaka jest różnica między oceną i obserwacją?
  • Kiedy prośba staje się żądaniem?
  • Co jest ważniejsze w kontakcie z ludźmi – racja czy relacja?
  • Jak gadają Żyrafy i co z tego wynika?
Przewiń do góry